Vannas, kuras parasti dēvē par akrila vannām, faktiski ir kompozītmateriāli ar slāņveida struktūru, kas izgatavoti no vairākiem materiāliem. Virsma, kas nonāk saskarē ar ūdeni un ādu, ir izgatavota no akrila – sākotnēji caurspīdīgas plastmasas. Krāsu tai piešķir speciāli pulveri, kas pirms polimerizācijas posma pievienoti šķidram polimetilmetakrilātam (PMMA). Sanitārā akrila sastāvā ietilpst piedevas, kas novērš kaitīgu baktēriju augšanu uz vannas sienām, kā arī citas sastāvdaļas, pateicoties kurām plastmasa iegūst vērtīgas īpašības:
- Plastilitāte – materiāls ir labi izveidojies augstas temperatūras ietekmē;
- Krāsu noturība – akrila izstrādājumi neizbalē;
- Higiēna – plastmasas zemās porainības dēļ netīrumi uz tās virsmas neiztur;
- Apkope – nelieli defekti tiek viegli atjaunoti.
Vannu ražošanā tiek izmantotas materiāla loksnes, kas atšķiras pēc biezuma, izmēra un izmantotās ražošanas tehnoloģijas:
- Materiāls. “Tīrs” akrils (iesmidzināts) tiek izgatavots, ielejot savienojumu noslēgtās formās starp diviem formām un pēc tam polimerizējot tvaika krāsnī. Rezultāts ir ciets un nodilumizturīgs augstas kvalitātes lokšņu materiāls.
- Materiāls. Divslāņu plastmasu (koekstrudētu akrilu) ražo, vienlaikus izspiežot un apvienojot PMMA un cita polimēra – akrilonitrila butadiēna stirola (ABS) kausējumus. Pēc sacietēšanas plastmasas konstrukcijai vienā pusē ir spīdīga virsma, bet otrā – triecienizturīga pamatne.
Ja ar pirmo ražošanas variantu ir skaidrība un tajā kvalitātes nianses var ietekmēt tikai materiāla recepte un formu kvalitāte, tad otrajā metodē ir daudz dažādu nianšu kas tieši var ietekmēt akrila vannas kvalitātes un cenas rādītājus. Akrila vannām, kas izgatavotas no divslāņu ražošanas metodes, ražošanas princips visām ir līdzīgs un būtiskākās atšķirības ir akrila slāņa biezumā un nesošās konstrukcijas izturībā.
Augstas kvalitātes vannas tiek izgatavotas no “tīra” akrila. Ražojot vannu no šī materiāla, plastmasas loksne pārvēršas vannā, veicot secīgas četras darbības:
- Formēšana – loksne ar biezumu līdz 8 mm tiek uzkarsēta un izstiepta, izmantojot vakuumu līdz sagataves izmēram;
- Stiegrošana – plānas akrila apvalka aizmugurējā puse ir pārklāta ar kompozītmateriālu slāni (parasti poliestera sveķiem, kas sajaukti ar stiklplastu);
- Apgriešana – tiek noņemta liekā plastmasa, urbti nepieciešamie caurumi;
- Montāža – sagatave ir uzstādīta uz spēka rāmja un pulēta un beigās iepakota.
Vannas izgatavošanas metode no divkomponentu loksnes ir vienkāršāka, tās izmaksas ir zemākas par tīra akrila ražošanas veidu. Divslāņu plastmasu (koekstrudētu akrilu) izmantošana ražošanai nozīmē, ka plastmasai ir spīdīga virsma un triecienizturīga pamatne. Šī tehnoloģija ir lētāka, bet pircējam noteikti ir jāpievērš uzmanība tam, cik kvalitatīvi tās ir izgatavotas.
Secinājumi: Kopumā akrila vannas ir augstas kvalitātes un izturīgas, taču ir svarīgi izvēlēties piemērotāko ražošanas tehnoloģiju atkarībā no savām vajadzībām un budžeta. Svarīgi ir arī ievērot regulāru kopšanu, lai saglabātu vannas izskatu un funkcionalitāti uz ilgu laiku. Vannu cenu noteikti ietekmē akrila slāņa biezums. Tādēļ – pirms izdarīt salīdzinājumus, ir vērtīgi iepazīties arī ar konkrētās vannas ražošanas metodi, akrila slāņa biezumu un nesošo konstrukciju. Ja tā nav pietiekami stipra, tad, lietojot vannu, tā var izplesties un ilgstošas ekspluatēšanas rezultātā var pat atslāņoties nesošais slānis no akrila un vanna nebūs vairs remontējama.
Ceram, ka šī informācija bija noderīga un palīdzēs brīvi stāvošas akrila vannas izvēlē.
Ja jūs meklējat funkcionālu un estētisku risinājumu savai vannas istabai, brīvi stāvošās akrila vannas iesākam meklēt www.kreiner.lv akrila vannu piedāvājumā!